Question details

ACC 202 week 4 assignment 1 2
$ 15.00

Labor cost

$10.00 per hour

$9.60 per hour

favorable

Labor usage

61,000 hours

61,800 hours

Unfavorable

Fixed cost spending

$400,000

$390,000

Favorable

Fixed cost per unit (volume)

$3.20 per unit

$3.16 per unit

Favorable

Sale volume

40,000 units

42,000 units

Favorable

Sales price

$3.60 per unit

$3.63 per unit

Favorable

Materials cost

$2.90 per pound

$3.00 per pound

Unfavorable

Materials usage

91,000 pounds

90,000 pounds

Favorable

Available solutions